smartMED – MUDr. Jana Klečková, praktický lékař Praha 3 MUDr. Jana KLEČKOVÁ, praktický lékař

Epidemický výskyt spalniček v Praze

26.06.2019

Spalničky jsou závažné vysoce nakažlivé virové  onemocnění, které se snadno šíří mezi neočkovanými osobami.  Jedná se o onemocnění, se kterým jsme se po dlouhá léta nesetkávali, jelikož nás chránila  tzv. kolektivní  imunita, kterou jsme v naší zemi získali díky propracovanému systému očkování, které u nás bylo zavedeno v roce 1968.

Situace se však změnila.  Bohužel v posledních letech proočkovanost v Česku a celé  Evropě klesá. Výsledkem poklesu proočkovanosti je epidemický výskyt spalniček, se kterým se potýkáme od roku 2018 i na území Prahy.

V roce 2019 hygienici v Praze evidují k datu 21. 6. 2019  rovných 175 laboratorně potvrzených nemocných. Vzestup onemocnění je   oproti roku 2018 vyšší.   Jediným  účinným preventivním  opatřením je očkování. Ukazuje se, že i u řádně v dětství očkovaných  jedinců protilátky v dospělosti  postupně klesají a   tudíž  přestávají být proti spalničkám chráněni.

Doporučujeme tedy naším pacientům,  zejména těm ve věku 30-50 let , aby si nechali zkontrolovat hladinu protilátek a v případě nedostatečné hladiny se u nás přihlásili k přeočkování.

Vakcína proti spalničkám je bezpečná a účinnná. Podléhá pravidelnému testování  a po dobu 50ti  let  jejího používání velmi dobře splnuje bezpečnostní kritéria.

Od 1. června 2019  Všeobecná zdravotní pojištovna   připravila nový  příspěvek z fondu prevence, a to na očkování proti spalničkám pro    klienty mezi 25 a 50 lety .

Žádost o příspěvěk naleznete zde:  https://media.vzpstatic.cz/media/Default/formulare/zadost-o-poskytnuti-prispevku-z-fondu-prevence-2019.pdf

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.